Rady: použití, záruka, životnost

Při procházení internetu kde se co šustne o titanovém nádobí jsem si všiml příspěvku od osoby, která zcela jistě ví o titanovém nádobí víc než většina lidí v okolí (a okolím bych označil celou Českou republiku) – podle kvality dodaných dat je „od fochu“. Ve svém diskuzním příspěvku dal něco rad k dobru:

Použití:

co se týká používání kovového náčiní tak jde o marketingový tah prodejce. Je pravda, že systémy jsou dělané na to, aby snesly používání kovového nádobí, a musí projít testy: Tiger Paw, RAT-BSI a LGA testem. Kovové náčiní se tesy smí používat, ale pozor: náčiní musí být zaoblené!

Používáme běžnou sílu při vaření – na toto existuje norma, podle které se provádí zátěžové testy. Běžná síla je u použití ostrých předmětů definována zátěží 600 gramů, při použití tupých předmětů zátěží 1.5 kg. Nožem, ostrou vidličkou povrch nádobí poškodíte nejen opticky, ale i mechanicky. Když vyvinete takovou sílu, že proříznete vnitřně vyztužené spodní vrstvy. Na toto ale musíte požít podstatně větší sílu než běžnou sílu při vaření.

I když poškození nemá na vlastnost nádobí valný vliv, tak je potřeba si uvědomit že ono místo je pozměněné a neplní svoji funkci na 100%. Nicméně běžné mechanické opotřebení je normální, trvanlivost samozřejmě zvýšíte šetrným zacházením.

Životnost antiadhézní vrstvy:

je třeba si uvědomit, že s používáním dochází k opotřebení vrchní antiadhézní vrstvy. Životnost nejvíce záleží na dvou parametrech: šetrné zacházení a hlavně regulace teploty.

Vrstva je odolná do 250°C a při každém přehřátí ji degraduje tepelné namáháním, kdy ztrácí svoje vlastnosti a měkne. Dalším faktorem je drhnutí abrazivní drátěnkou scotch bride kde dochází k otěru. Aby byla životnost antiadhézní vrstvy co největší, tak se interně nebo externě vyztužuje.

Trvanlivost antiadhézní vrstvy by měla být v pořádku minimálně po dobu záruky (měla by procházet normovaný test). Vrstva není věčná, dá se zničit i za hodinu, ale také vám vydrží několik let, záleží na zacházení s nádobím.

V laboratořích se standardně simuluje tříletý intenzivní provoz na stanovení odolnosti a trvanlivosti jednotlivých vrstev. Při správném zacházení vám kvalitní titanové nádobí vydrží hodně dlouho. Titanové nádobí lze dávat do trouby, úchyt je ze speciální termosetické pryskyřice plněné sklem a je odolný do 250°C. Nikdy se nerozteče, protože se zvyšujícím se teplem křehne. Díky nerezovým můstkům nádobí nepálí na sporáku.

Záruka:

desetileté až doživotní záruky jsou samozřejmě tak trochu nesmysl. Žádný výrobce nedává záruku deset let (WS International není výrobce). Výrobce dává záruku na určité části nádobí nim podle zákona, a je to zákazník nebo přeprodejce, který si potom ty megalomanské záruky stanoví sám. (doživotní záruka)

Je prostě potřeba zkontrolovat záruční podmínky.

Výrobce je v České republice pouze jeden a je to TOP MORAVIA Q, všichni ostatní co se prezentují, jako výrobci to nádobí kupují. Asi je teď v módě se prezentovat jako výrobce.
Nejbližší další výrobce je Eurolux v Něměcku.

Životnost titanového nádobí není desítky let, to by celý průmysl titanového nádobí dávno nefungoval, a výrobci flouropolymerů by byli sami proti sobě, protože by lidé vařili pořád na stejném nádobí. Reálná životnost nádobí např Titanium Extra Quality (mám na mysli bezproblémovou funkci) při intenzivním (každodenním) používání a používání zaoblených kovových nástrojů je min 3 roky dle extrémních zátěžových testů, kde se po ukončení testu nevykázalo žádné poškození.

Záruky:

záruky jsou většinou na plastové díly 24měsíců ze zákona, jdou od dodavatele na povrchovou úpravu 36 měsíců, stanovuje se na základě zátěžových korozních testů a dohody s formulátorem disperze: na rovinnost dna např. 15 let, dno má negativní úkos až -0.8 mm do středu, takže se nikdy nezdeformuje.

Pokud jsou záruky příliš podezřelém, je třeba být opatrný. „upřímně na co mi bude po třech letech rovné dno v záruce, když se mi sloupe antiadhézní povrchová úprava až po záruce??“ Jediné negativum titanového nádobí je loupání antiadhézní vrstvy (koroze), je to uznatelná reklamace a zákazník má právo na výměnu zboží. (pozor na AMT Gastroguss, ti vám řeknou po tom, co se vám po třech měsících sloupala pánev, že je to vaše chyba)

Cena:

ceny titanového nádobí se odvíjí od metody prodeje. Přímý prodej, který provozuje TOP Moravia je specifikum a cena je tak vysoká díky metodě prodeje. Když jsem viděl jejich ceny tak se mi fakt protočily panenky. Na internetu koupíte kvalitní titanové nádobí do 3000 Kč. Vhodné jsou kmenové obchody ETA a supermarkety kde se prodává pro Titanium Guss za ceny do 2500 Kč. Na Internetu se dočtete o kosmických technologiích, patentovaných metod, deset a více vrstev, je to fajn si ti přečíst, ale je to jen marketingová omáčka.

zdroj: diskuze pod článkem Síla titanu (bohužel se jim při překlopení na nový systém ustřihl kus původního komentáře – včetně této části)